Peynirli, kuru meyvalı muffin

peynirli kuru meyvalı muffin
Bu muffin başka muffin. Peynirli, kuru meyvalı ve fındıklı. Dolayıısyla her ısırıkta farklı bir lezzet garanti. Hem pofuduk, ama içindeki fındıklarla kıtırlı, hem tuzlu hem kuru meyvalarla tatlı. Daha anlatmaya gerek var mı bilemedim.

Fırından çıktığı gibi yiyebileceğiniz gibi, daha sonra acil durumlar için de hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz. Aceleyle işe giderken kahvaltı niyetine, çocukların beslenme çantasına, veya işten okuldan geldikten sonra, yemek hazırlarken açlık bastırmak için ideal.

 

Malzemesi kolay, yapımı daha da kolay. Mikser kirletmeye gerek kalmadan, el çabukluğu marifet, hazırlanıyor, 15 dakikada pişiyor. Başlaması bitirmesi 30 dakika. Tabii eli alışkınlar için. Yoksa bulaşığı, mutfağı toplaması uzayabilir.

 

  • 3 yumurta
  • 100 gr yoğurt
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

ile güzel bir bulamaç yapıyoruz.

  • 100 gr rendelenmiş eski kaşar veya daha yumuşak bir doku istiyorsanız, ezilmiş beyaz peynir
  • 200 gr un (kepekli olabilir, tam buğday olabilir)
  • incecik kıyılmış maydanoz veya frenk soğanı 😉 (*)
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • taze çekilmiş karabiber

bunları da güzelce karıştırıyoruz.

(*) Aşağıdaki fotoda, ben frenk soğanı kullandım. Ama evde her zaman bulunan bir malzeme değildir. O yüzden eğer frenk soğanı yoksa, yerine maydanoz kullanabilirsiniz. Uyarı için Fatma Gezmen Dilek’e çok teşekkürler 😀

peynirli muffin

Sonra 150 gr keçi peynirini, (ben Baltalı büş tercih ediyorum) 60 gr iri kırılmış fındığı ve 60 gr ince doğranmış kuru meyvayı (kayısı, erik, yaban mersini, üzüm, hepsi olabilir) kabaca karıştırıyoruz. Bu da  üçüncü karışımımız oluyor.

peynirli muffin

Bundan sonra, artık 3 karışımı birbirine katmak kaldı:

Önce ıslaklarla kuruları yani ilk iki partiyi karıştıracağız. Kaba bir bulamaç olacak. Çatalla karıştırmak bile yeterli olacaktır.

 

Daha sonra buna ezmemeye gayret ederek, kuru meyvalı keçi peynirli karışımı ekleyeceğiz. Keçi peynirini çok eritmeden, ezmeden hepsini güzelce hamura dağıtıyoruz.

 

Şimdi, hamurumuz buzdolabında 20 dakika kadar dinlenirken, fırınımızı da ısıtabiliriz. 180 C derece, de kullanmamız yeterli olacaktır. Fırına sadece 1 parça koyacaksak, turboyu açmaya gerek yok. Eğer turbo ile kullanacaksak o zaman fırın sıcaklığını 160 C dereceye düşürebiliriz.

Fırınımız ısınırken, biz muffin kalıplarımızı yağlayabiliriz. Sonra her bölmeye bir çorba kaşığı hamurdan koyacağız.

peynirli muffin15 dakikada, mis gibi kabaracak, içindeki kuru meyvalar hafifçe kızaracak, peynirler iyice yumuşayacak.

İsterseniz doğru çay sofrasına, isterseniz hava almayan kabımıza. Ama unutmamamız gereken birşey var. Kalıptan çıkarmadan önce biraz ılınmasını beklemek gerekiyor. Diğer bütün kekler gibi, kalıptan çıkarmak için dokunabilecek kadar ılınmasını beklemeliyiz. Yoksa yarısı kalıpta kalabilir.

peynirli muffinAfiyet şeker olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.