Tatlı mayalı hamurlara devam. 36 parça, 101 kalori

Paskalya çöreği ile devam başlayan macera devam ediyor. Tatlı mayalı hamurlara bulaşınca, önce cinnamonrolls sonra da neden olmasın diyerek nutellarolls yaptım.

Hamur aynı paskalya çöreğinin hamuru gibi. Ancak bu sefer yaptığım hamuru 4’e böldüm. Bayağı bereketli bir hamur oldu. Bir ölçü hamurdan 12 parça cinnamonroll, 12 dilim Nutella ekmeği (?) ve 6 adet de çörek çıktı. E daha ne olsun yani. Bu noktada, yukarıdaki kalori hesabına içine koyduğunuz nutella, esmer şeker vs dahil değil. Onu hatırlatayım… Bu sadece hamurun kalorisi. Aman yanlış anlaşılmasın. 😀

paskalya

 

Cinnamon roll’lar en kolayı. Hamuru nasıl hazırladığımızı hatırlıyorsunuz. Burada detaylı tarifi var: İçine baharatını ekleyin, ama kuru meyvalarını eklemeden buzdolabında bekletin. Sonra ihtiyacınız kadarını çıkarın, oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.

 

 

 

IMG_2735Daha sonrasında, unlanmış bir ekmek tahtası üzerinde yarım parmak kalınlığında merdane ile açtım. Fikir vermesi açısından, hamur tahtam, 45×30 cm kadar.  Hamuru 2 ye kestim.  Yarısını cinnamon roll yapmak için üzerine eritilmiş 50 gr kadar tereyağını sürdüm, sonra esmer şeker, tarçın, belki azıcık dövülmüş karanfil ve ince kıyılmış ceviz ile iyice kapladım. Kenarlarında 1 parmak kadar boşluk bıraktım ki rolu yapınca kolayca yapışsın.

Geri kalan kısmına da çikolata kreması sürdüm. Ben bu sefer bitter Sarelle kullandım. Nutella ile de yapmışlığım var. Ancak dikkat edilecek nokta şu:

IMG_2737

 

Şokella, Sarelle veya Nutella ne sürerseniz sürün, yaptığınız ruloyu keserken bıçağa fena bulaşıyor. Bu da sonraki dilimleri zorlaştırıyor. Hadi kestiniz diyelim, pişerken görünen çikolata kreması yanıyor bu sefer. Yani çikolata ile rulo yapmaya evet, ama keserek cinnamon bun gibi pişirmeye hayır…

 

 

 

cinnamon bun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cinnamon Bun için rolu yaptığınız hamuru, bekletmeden 1,5-2 cm genişliğinde kesin. Halka halka, yağlanmış tepsiye yuvarlak kısımları yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Fırını ısıtın. Bu arada her bir lokma (halka) mayalanmaya devam ederek kabaracak. Pişerken bir kere daha kabaracak. O yüzden çok sıkıştırmadan yerleştirin derim.

170 derecede, 10-12 dakikada pişiveriyor aman dikkat diyorum.

Fırından çıkınca, (offf Allahım o ne kokudur) üzerine biraz daha erimiş tereyağ (evet maalesef) ve bol pudra şekeri. Yummmmm….

Şimdi, çoğu internet sitesinde, üzerine pudra şekeri ile bir tür cila yapıyorlar. O bana ciddi ağır geliyor. O yüzden ben ıslatacak kadar tereyağ ve sonrasında pudra şekerini daha çok seviyorum.

Ilık ılıkken insanın aklını başından alacak birşey… Çayın yanına.. Veya mesela, hani siz erken kalkarsınız da, pazar sabah kahvaltısına hazırlarsınız, ev ahalisi bu kokuyla uyanır mesela… Artık sizin hayal gücünüze bırakıyorum..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.