En bir diyet kurabiye 24 adet sadece 33 kaloricik

Bu kurabiyeyi Karatay tarzı beslenmeye gönül vermiş bir kuzenim anlatmıştı. Doğruya doğru, baştan biraz kuşkuyla yaklaştım. Ne şeker, ne un, ne yulaf? Nasıl kurabiye olacak diye.. Ama merak bünyeye girince deneyeyim dedim.

IMG_2722

Tabii tarifi can kulağı ile dinlemediğim için, aklımda kaldığı kadarıyla yaptım. Yani telefon kadar yakın, neden telefon edip sormadım bilmiyorum. Hafızama güvenmek mi? Maceracı yanım mı bilmiyorum. Neyse, sonuçta aklımda kaldığı kadar yaptım, 2 defa hem de.

 

 

 

 

 

Her ikisi de “kendince” güzIMG_2899el oldu. Birisi nazik mi nazik, şöyle sıkı sıkı kavrayamayacağınız, bulut gibi dağılan, ama yemesi de bir o kadar hafif;
bir diğeri, sadece kuru meyvaların göründüğü, mucizevi bir kuruyemiş topçuğu.

 

Kuruyemişi fotoğraflamak ne kadar zormuş, bunu da anlamış oldum bu vesile ile 🙂 İçindeki kuru vişnelerin, gün kurusu kayısıların esmer renkleri fotoğraflarda pek de iyi çıkmadı.

Sonuç olarak, yapımı basit, içeriği size kalmış, çok çok acayip hafif bir atıştırmalık. Un yok, şeker yok, tatlandırıcı yok, kabartıcı yok. Glutensiz. Son derece sağlıklı !

  • 2 yumurta beyazı
  • 2 tatlı kaşığı keten tohumu
  • 1 tatlı kaşığı haşhaş tohumu
  • 1 bardak dolusu kuru meyva (kuru vişne, küçük kesilmiş günkurusu kayısı, hurma, yabanmersini, artık evde ne varsa)
  • 1/2 bardak kuru yemiş (doğranmış çiğ olmak şartı ile, badem, kavrulmamış fındık, kaju, ayçekirdeği, kabak çekirdeği vs)

IMG_2710

İki şekilde yaptım dedim ya; İlk yaptığımda, bütün malzemeyi oda sıcaklığındaki yumurta aklarına attım, hepsini güzelce bulamaç yaptım.

 

IMG_2712

 

 

Sonra da, minik silikon kalıplarda pişirdim.

 

 

 

Ta daaaa…

glutenfree cookie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçindeki kurumeyvalar pişince kıtırlaşmadı, yumuşak, hatta gevrek oldu. Daha sonraki sefere, dedim ki, biraz kıtır olsun. Ama yine aynı içerik olsun. Bu defa ne yaptım? Yumurta aklarını köpürttüm, kabarttım, iyice sert beze olsun diye bu defa içine bir çimdik de krem tartar koydum. Şart mı, değil! Onun yerine bezenizi sert tutmak için 1-2 damla beyaz üzüm sirkesi de ekleyebilirsiniz.

karatay kurabiye

 

Sonrasında köpüğü söndürmemeye gayret ederek, içine kuru meyvaları, ve kuru yemişleri ekledim.

 

 

Yine yağlı kağıt üzerinde şekilsiz ve silikon kalıp içinde pişirdim. Bu defa bulut bulut, dokunsan kırılacak nezakette 😀 kurabiyeler oldu. daha hacimli, ama aynı gevreklikte. Yani kıtırlığı sağlamayı başaramadım.

karatay kurabiye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ama o kadar hafif, ve o kadar lezzetli ki, yılmak yok, denemeye devam! Her biri 33 kalori. Nefes kadar hafif. 😀

Afiyet şeker olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.