Tencere böreği, veya “Yalancı Sufle” 498 kalori / 6 porsiyon

Annem bu “böreği” yaptığı zaman, (70’lerde) alüminyum tencere içinde, fırında yapardı. Sonra sofrada tencereye yapışan kısımları kazımak, en çıtır dibini yemek için yarışırdık. Tabii, annecim de alüminyum tencereyi temizlemekle boğuşurdu. Sonra zaman geçti, mutfağımıza pyrexler girdi, sunuşu değişti, adı değişti ama tadı değişmedi.

IMG_0227Benim bizzat yemeğe ilk davet ettiğim arkadaşlarıma ilk pişirdiğim yemek bu olmuştu. Daha üniversite öğrencisiyken yapmıştım. Acemilik işte, sofraya getirir getirmez kestiğim için tabaklarımızda sulu sulu yemek zorunda kalmıştık. Tadı nefisti, ama görüntüsü biraz dağınık olmuştu. Siz siz olun, sofraya getirdiğiniz zaman, övgüleri kabul ederken önce üzerine kocaman bir artı çizin. Bırakın bütün buharı uçup gitsin. Ancak ondan sonra tabaklara servis yapın.

Tabii, bu tarifi küçük kaplara yapıp, herkesin böreğini ayrı vermeyi de düşünebilirsiniz. O zaman 6 fırın kabına ihtiyacınız olacak demektir. Ya da bir tane 24cm’lik pyrex’e. Borcam da olur canım, bu ağız alışkanlığı.

Şimdi, malzeme basit, tepsi böreği malzemesi ile aynı. Tabii miktarlar farklı :

 • 3 taze yufka,
 • 3 yumurta,
 • 1 litre süt,
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı zeytinyağı veya erimiş tereyağı
 • Taze kaşar, kaşkaval, beyaz peynir, eski kaşar veya dil peyniri gibi 3-4 çeşit peynirden yarımşar bardak rendelenmiş olacak. Malzemesinin miktarına siz karar verebilirsiniz.

Önce sıvıları karıştıralım. (Bu cümle hoşuma gitmedi. :P) yumurtaları çırpın, yoğurdu ekleyip iyice karışmasını sağlayın. Sütü ekleyin. yağı da ekleyin ve hepsinin homojen olmasını sağlayın.

IMG_0205Sonra, 24-26 cm’lik borcamı güzelce yağlayın. Yufkalardan birini bütün olarak borcamın içine yerleştirin, kenarlarından 4 parmak sarkıtın, geri kalanını kopararak alın. Sonra diğer yufkaları açık avucunuz kadar parçalara ayırın. Bu parçaları börek “sosuna”  atın, iyice sosa bulayın. birer birer.. Erimesinler. Yavaşça çıkarın borcamın içine yerleştirin. Her parçanın üzerine karışık peynirlerden serperek bütün malzemeleri kat kat yerleştirin. En son kenardan sarkan yufkaları da üzerine katlayın. Kalan börek “sosunu”, yufkaların üzerine dökün. Eğer kalmadıysa, sadece süt de dökebilirsiniz.

Borcamın üzerini, plastik wrap ile kapatın, buzdolabına koyun. Hmm söylemeyi unuttum di mi? Bu buzdolabında bekleyecek. 1 gece en güzeli. Ama, olmadı, sabahtan akşama kadar beklemeli.

Arada kontrol etmenizde yarar var. Üzeri kuruduysa veya bütün sütü emdiyse, biraz daha eklemeniz güzel olacaktır.

Sonunda zamanı geldiği zaman, yani yemekten 1 saat kadar önce, Borcamı buzdolabından çıkarın. Sütünü kontrol edin, biraz ilave edin. Üzerine az biraz daha rendelenmş peynir ilave edin. Soğuk fırına koyun. Fırını 170 dereceye ayarlayın. Böreğin altı ve üstü kızarana kadar pişirin.

IMG_0228

Püf noktaları;

 1. Beyaz peyniri çok tutarsanız, sulanması da çok olur.
 2. Eski kaşarı çok tutarsanız, fazla tuzlu olabilir. 
 3. Borcamda, üstü çabucak pişecek, ama altı kızarmayacaktır. O durumda, üzerine alüminyum folyo kapatıp pişirmeye devam edin. Altının kızarması önemli.
 4. Börek pişerken de kabaracağı için, kabınızı çok doldurmamaya dikkat edin.  

Afiyet şeker olsun!

Screen Shot 2015-02-13 at 21.38.48

One Reply to “Tencere böreği, veya “Yalancı Sufle” 498 kalori / 6 porsiyon”

 1. Pingback: Tencere böreğine yeni yorum… | Mutfak Sesleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.