Trüf veya keme denemeleri (2) Taglietelle a la Keme d’Antep :)

Antep gezisinden elimde iki kocaman keme ile dönünce, avucum kaşındı ne yapsam ne yapsam diye. İlk denememiz, keme kavurmaydı hatırlarsanız. Buradan ulaşabilirsiniz. Kebap yapmak için gerekli alet edavat burada olmayınca, kavurma denedim. Yanında bol salata ile enfes bir yemek oldu.

Kavurmayı bir kerede bitiremeyince, ikinci akşam da yedik. Sonra da sıra ikinci denemeye geldi. Bu seferki, oğluşun özel isteği ile, makarnaya sos oldu.

truf taglietelle

 

 

 

 

 

 

 

Benim derdim, tasam, kemelerin aromasını en yoğun haline getirmekti. Bu yüzden iki koldan birden ilerledim.

trufÖncelikle, kemeleri soydum. Geçen denemede, sadece kabuğunu çok sıkı fırçalayarak yıkamıştım ve yetmediğini görmüştüm. Bu sefer, kabak soyucağı ile incecik soydum bütün kabuğunu. Sonra da mandolin ile incecik dilimledim. Sizin mandolininiz yoksa, keskin bir bıçakla, mümkün olan en ince şekilde doğramanızı tavsiye ederim.

 

Sonra bunların bir kısmını, 1 paket kremanın içinde 40 dakika kadar beklettim, diğerlerini de az tereyağ ile tavada soteledim.

truflu taglietelle

 

Yumurtalı taze taglietellemi bol tuzlu suda güzelce haşladıktan sonra, kremayı ve sotelenmiş kemeleri  üzerine döktüm, güzelce karıştırdım.

Taglietelleyi haşlarken, zamanı iyi ayarlamanız lazım. Dişe gelecek şekilde pişmesinde yarar var. Kremayı ekledikten sonra 1-2 dakika daha pişirmek sosu iyice emmesini sağlıyor. Bu yüzden bu ikinci pişirmeyi kaldırabilmesi için, ilk haşlamasının kısa kesilmesi lazım.

Ben üzerine azıcık da bacon ekledim. Bacon’ın çok yağlı olduğunu biliyorum. Ama canım arkadaşımın öğrettiği gibi, aralarına kağıt havlu koyarak, mikrodalgada 3 dakikada hem çıtır çıtır, hem de yağını tamamen bırakmış olarak pişiyor. Yuvarlak bir tabağa bir kat kağıt havlu, üzerine sıra sıra bacon dilimleri bir kat daha kağıt havlu şeklinde dizip, hepsini birden mikrodalgaya koyuyoruz. Sonra neredeyse elinizle kırabileceğiniz kadar çıtır baconlarınız oluyor.

Bu nefis tabağı renklendirmek için azıcık ince kıyım maydanoz ve tabii ki bol taze rendelenmiş parmesan. Yzarken bile yutkunuyorum….

Bu yemek eğer ertesi güne kalırsa, hani mesela, o zaman ısıtırken, biraz süt ilave etmeniz gerekecektir. Hatırlatmak istedim. 🙂 Kremayı makarna tamamen çektiği için, katılaşacak, bunu yumuşatmanın en güzel ve en kolay yolu yarım su bardağı kadar (tabii kalan makarna miktarına göre) süt ilave edip, beraber ısıtmak.

IMG_7481Afiyet şeker olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.