Patlıcanlı yaz makarnası

Hani bazı tatlar vardır, neden daha önce aklıma gelmedi ki diye hayıflanırsın. İşte bu öyle birşey. Sicilya tatilinde, “Pasta alla Nonna” olarak çıktı karşıma. Bazı yerlerde, “pasta alla norma” olarak. Hiç fark etmez, patlıcanlı makarna! Daha garson içindekileri anlatır ağzım sulandı, gözüm döndü. Tabii ki her fırsatta yendi, ama dönüşte de İstanbul’da veya herhangi bir mutfakta (evet, Bodrum’da 3 m2’lik mutfakta bile) yaptım. Yaparım. Böyle bir lezzet yok!

Patlıcanlı makarna 

İçindekiler son derece sıradan. Yazın her akdenizlinin mutfağında olacak türden malzemeler. Peynirin çeşidi ile oynayarak farklı tatlar yaratabilirsiniz tabii.

  • 3-4 patlıcan Patlıcanlı makarna
  • 1 bardak rende domates
  • 2 avuç şeker domatesi (iri kesilmiş)
  • 4-5 diş sarmısak
  • patlıcanlar için zeytinyağı
  • Tuz, şeker, karabiber
  • 3-4 dal tale fesleğen

Patlıcanları alacalı soyup veya hiç uğraşmayıp soymadan irice doğrayın. Çatala gelecek boyutta olması lazım. Pişerken eriyip kaybolmaması önemli ama. Tuzlu suya atın, diğer hazırlıklara girişin.

Tencereye zeytinyağı koyun, kızdırın. İçine soyulmuş ve hafifçe ezilmiş sarmısaklarınızı atın. Çok renklenmesini beklemeden, patlıcanları tuzlu sudan çıkarıp iyice sıkarak suyunu sıkın ve kızgın yağa atın. Bütün patlıcanları birden pişirmeniz çok zor, o yüzden pişenleri başka bir kaba alarak hepsi yumuşayana kadar patlıcanları güzelce kavurun.

Bu tam kızartma gibi olmuyor. Zaten olmasın da, ama patlıcanların iyice yumuşamasını beklemek iyi oluyor. Sonra hepsini yine tencereye alıp üzerine rende domatesleri veya kışlık hazırladığınız domatesleri ekleyin. Azıcık da su ekleyin, tuzunu, karabiberini ve hatta şekerini ilave edin. Kapağını kapayın tıkır tıkır, iyice pişsin.

Daha sonra içine iri doğranmış şeker domateslerinizi veya cherry domateslerinizi atın. Şekilleri bozulmaması için, bu işlemi en son yapıyoruz. Evde varsa 2-3 tatlı kaşığı pesto sosunuzu ekleyin. Yoksa canınız sağolsun.

Patlıcanlı makarna2-3 dakika daha fıkırdasın, tamamdır.

Bu arada fusilli makarnalarınızı, dişe gelecek kadar pişirin. İlla fusilli olması şart değil, ama patlıcanlardan dolayı hacimli olan sosu taşıyabilecek girinti çıkıntıları olan bir makarna seçmenizde yarar var. Spagetti olmaz mesela, gnocci olabilir, papyon olabilir, penne olabilir.

Daha anlatayım mı? 🙂

Pişen makarnanızı süzmeden önce kaynayan suyundan 2 dolu dolu çorba kaşığını patlıcanlara ekleyin. Bu ekstra bir lezzet katacak. Bu işlemi her makarna sosunda denemenizi tavsiye ederim.

Makarnanızı süzün, SAKIN YIKAMAYIN. Patlıcanlı sosun üzerine alın. Hepsini güzelce karıştırın.

Patlıcanlı makarna

Şimdi fesleğen yaprakları ile süsleme zamanı. Peynir mi? Bu sefer mozarella kullandım. Mis gibi süt tadıyla sosu çok güzel dengeledi. İlave tuz eklememiz gerekti.

Ama iri doğranmış keçi peyniri, rende permesan, rende eski kaşar, artık evde ne varsa. Hepsi olur..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.