Brokoliyi böyle de severiz. (224 kalori)

Havalar soğudu, sıcak, doyurucu çorbaların zamanı geldi. Çocukların çok da sevmediği brokoli ile hem kıtırlı, hem doyurucu, acayip lezzetli brokoli çorbasına buyurun.

brokoli

 

Evde brokoliniz olduğu zaman, ah bir de çocuklar, nasıl yedireceğinizi şaşırırsınız bazen. Renginden midir, kokusundan mıdır bilmem pek sevmez keratalar. Ama yararları saymakla bitmez, dolayısıyla bazı neşeli (?), heyecanlı, farklı lezzetler ile beraber yedirmek lazım.

  • 1 demet borokoli
  • bir havuç incecik juliyen kesilmiş veya patates soyacağı ile kesilmiş
  • 1 soğan küp küp doğranmış
  • 1/2 cup çiğ kabuksuz badem
  • 3 diş sarmısak dövülmüş
  • 1 yemek kaşığı un
  • Tereyağı
  • Tavuk / et suyu
  • 1/2 cup süt
  • tuz, karabiber, nutmeg (hintcevizi)

Soğanı ve sarmısağı incecik doğrayacağız. Ama çok da zahmet etmeyin, sonuna doğru, ibrokolicad edenin elleri dert görmesin, blender’dan geçirdik mi tamamdır. Soğan ve sarmısağı azıcık zeytinyağında kavuruyoruz. Bu işlemi, yağ kullanmak istemiyorsanız,  2 yemek kaşığı su ile de yapabilirsiniz. Soğanlar hafifçe şeffaflaşınca unu ekliyoruz. Koyulaşınca, tavuk veya etsuyu küplerimizi  ve sıcak suyu ekliyoruz. Üzerine ince kıyılmış brokoliyi ekliyoruz. Brokolinin güzel renkli olanlarından bir avuç kadar ayırmakta fayda var. Bunu son dakikada son kaynamada atacağız. Bu birinci parti biraz kaynayacak.

brokoli10 dakika kadar sonra, bu defa bademleri ve şerit şerit kesilen havuçları da ekliyoruz, kaymatmaya devam ediyoruz. Tahta kaşıkla brokoliler ezilir kıvama gelince, “alet işler el övünür” kısmı başlıyor. Daldırın sopalı blenderinizi, hepsini güzelce krema kıvamına getirin. Çekinmeyin, topu topu 2-3 dakikada hepsi krema olacak.

Şimdi, tuzunu, biberini, hint cevizini (ceviz-i bevva olarak da geçiyor, nutmeg olarak da) ekleyin, sütümüzü katalım, kenarda kalan havuç şeritlerini ve süs diye ayırdığımız brokolileri de ekleyin. bir 5 dakika daha pişecek.

Altını kapatırken, 3-4 fındık kadar tereyağını da üzerine bıraktık mı tamamdır.

İçindeki bademlerle kıtır kıtır, nefis lezzetli, besleyici bir çorba. Soframızı şenlendirmeye hazır.

Servis yaparken, üzerine biraz çedar peyniri rendeleyebilirsiniz. Ama samimi fikrim, pek de bir lezzet katkısı olmadığı yönünde. Görsellik olarak evet, havuçları dengeliyor, ama, lezzet olarak çok gerilerde kalıyor.

Afiyet şeker olsun!Brokoli

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.