Patlıcan patlamiican… Bu da muffin patlican. (26 kalori)

patlıcan muffin

Hani demiştik ya

Her Türk kadını, 100 çeşit patlıcan yemeği bilmeli.

İşte size yeni bir tane daha.. Hadi bu güzelliğimi unutmayın 😀

 

İtiraf.com, evde patlıcan közlemiyorum. Öncelikle çok pislik yapıyor, sonra emeğine, zamanına değmiyor. Tat’ın kavanoz közlenmiş patlıcanı herşeye yarıyor. Bakın pek marka vermekten hoşlanmıyorum, ama burada, Tamek / Tat arasında ciddi fark olduğunu belirtmem lazım.

Tamek Közlenmiş patlıcan içinde, neredeyse 1 baş çiğ sarmısak var. Bunu ayıklamaya imkan yok, bu yüzden de, beğendi yaparken, veya başka herhangi bir tarifte kullanmak gerçekten güç oluyor. Patlıcan salatası yaptığım zaman bile, içinde dişe gelen kocaman sarmısaklar ciddi engel oluşturuyor. Kısacası, ıssız bir adada değilseniz, veya ciddi bir vampir tehlikesi altında değilseniz, o kadar sarmısak niye?

Biz gelelim tarifimize, közlenmiş patlıcan

  • 1 kavanoz TAT közlenmiş patlıcan
  • 1/4 cup un
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 cup karışık rendelenmiş peynir (taze kaşar, sert keçi, gravyer, çedar, hangisini severseniz)
  • 1 yumurta
  • Taze çekilmiş karabiber

Öncelikle kavanozu açıp veya közlenmiş patlıcanlarımızı çıkarıp ince tel süzgece döküyoruz.  patıcan muffin1 saat kadar iyice suyunun süzülmesini bekleyeceğiz. Daha sonra, bütün malzemeyi derin bir kaseye alıp güzelce karıştırıyoruz. Hem patlıcan hem de peynirlerin tuzu yeterli geldiği için ben ilave tuz kullanmadım. Ama tatlandırmak için taze çekilmiş karabiberi öneririm.

Bütün malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra, yağlayıp içine ekmek kırıntısı veya galeta unu patlıcan muffinserptiğimiz muffin kalıplarımıza 1’er yemek kaşığı paylaştırıyoruz. Sonra doğru sıcak fırına.

15-20 dakika civarında pişmiş oluyor. Fırınınıza göre çok değiştiği için kontrol etmenizde yarar var. Üzeri hafifçe kızaracak, (renk sebebiyle kızarmayı çok net göremeyeceksiniz, ancak kalıpların kenarlarında cızırdama başlayacak, anlarsınız)

Kalıpları fırından çıkarın, biraz soğumasını bekleyin, ve kalıpları ters çevirerek içini boşaltın. Eğer acele ederseniz, bütün keklerde olduğu gibi parçalanma riski var.

patlıcan muffin Bu süper lezzetli börekçikleri, muffinleri, hem çay saatinde tuzlu tart gibi, hem de yemekte yandaş gibi servis yaptım. Sıcak sıcak süper oluyorlar.

Bu kadar az malzeme ve bu kadar basit bir işlemle böyle lezzetli bir “muffin” çıkması mutfağın süprizlerinden biri.

Haydi mutfağa !
patlıcan muffin

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.