Beğendim Bisküvisi

Valide sultanın 1966-67 tarihli defterinden ilk tarif… Yani aklıma yatan, merak uyandıran, dur bakalım bir deneyelim dedirten ilk tarif. Bir dolu kurabiye tariflerinin arasından bunu seçmemin sebebi sanırım toz şekere bulanıp pişirilmesi. Görsele o kadar alışmışız ki, herhangi bir görsel olmadan tarifi denemek zor geldi açıkçası. Çıkan ürün de görsel olarak beni pek tatmin etmedi. Ama lezzet güzel. Dolayısıyla bir kere daha denenecek, ve bu sefer incecik yapılacak 🙂

Eski yemek defterlerinin kaderidir sanırım, bir yerden sonra yazılar birbirine girmeye başlıyor, ışığa tutarak, altına koyu renk kağıt koyarak çözmeye çalışıyorum. Kolay değil. Benimle yaşıt bir tariften, defterden bahsediyoruz.

Valide sultan bu tarifi nereden bulmuş, hiç denemiş mi bilmiyorum. Beğendim kurabiyesini yaptığımı söyleyince de pek hatırlamadı maalesef. Nereden hatırlasın, 3 yemek defteri, yüzlerce kurabiye, tarif arasından. Demek ki, yazıldı, ve unutuldu, belki de denenmedi bile. Ama güzel, lezzetli ve gerçekten de şık duruyor. Üzerinde kaba kristal gibi parlayan toz şekerlerle pek havalı bir sunumu var. Ah bir de sabırla incecik yaparsanız daha ne olsun 🙂

Yapımına geçelim mi?

Malzemeler

  • 300 gr un
  • 100 gr pudra şekeri
  • 175 gr tereyağ (tarifin orijinalinde sana var tabii ki, ama tereyağ ile yaptım)
  • 1 yumurta akı
  • 1 paket vanilin

300 gr unu eleyerek geniş bir kaseye aldım. Üzerine tereyağını bıçakla keserek, ve hep bıçakla ezerek yedirdim. Yedirdim dediysem, olduğu kadar.. Çok kolay bir işlem değil tahmin edeceğiniz gibi. Belki rondodan geçirmek mantıklı olabilir. Daha sonra içine pudra şekerini ve yumurta akını ekledim. Bundan sonra eller işin içine girdi tabii.

3-4 dakika yoğurunca, elinizin sıcaklığı ile de yumuşayan tereyağ hamuru pürüzsüz hale getiriyor. Bu noktada, tarif şöyle ilerliyor:

Hamuru 3 eşit parçaya bölün ve 2 cm kalınlığında yuvarlayın. Bunları kristal şekere bulayın ve buzdolabında 1 saat bekletin.

Ki ben de aynısını yaptım. Ama şimdi baktığım zaman, aslında daha da ince neredeyse oklava kadar ince çubuklar yapmak ve öyle dinlendirmek daha iyi gibi. En azından daha şık olacak ve daha çok bisküvi çıkacak gibi.

Bu arada fırını 170 dereceye ısıtın. Yağlı kağıt serdiğiniz bir fırın tepsilerini hazırlayın. Uzun çubukları ekmek tahtasına alıp verev verev dilimleyin. Ve hala soğukken tepsiye dizin, fırına atın.

Unutmayın; fırına aynı anda bir çok tepsi koyuyorsanız, turboyu açın. Ama tek tepsi koyacaksanız, turbo pişme işlemini hızlandıracağı için kapalı kalsın.

Bisküvilerin kenarları hafifçe renk değiştirdiği zaman, fırının kapağını aralayın, tepsileri biraz ılındırın ve oda sıcaklığına çıkarın. Soğusun.

Güzel bir tepsiye afili bir şekilde dizdiğinizde de, ta-daaa…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.