Çikolata-SIZ brownie

brownieBilirsiniz, hep dalgamı geçerim. Annemin yemek defteri içeriği hep Güner’in tartı, Fatoş’un keki diye doludur. Ben tarifleri isimleriyle, içerikleriyle kaydederim, pek nadir yanına nerede yediğimi yazarım. Ama kesinlikle Yeşim’in elmalısı diye tarif bulamazsınız.. Ay pardon burnum uzadı. O da var..  🙂 (Figen’in chester’ı) Neyse geçelim bir kalem. İnsan yaşlandıkça, pardon pardon yaş-aldıkça bu tarz değişikliklere gidiyor. Gittikçe anneme benziyorum. İyi yanları da var tabii.

Daha çok yeni, bir kaç ay önce, bir arkadaşımın otobüste anlattığı browniyi yapmayı aklıma koymuştum. Browninin özelliği, içinde çikolata olmaması, ama enfes yumuşacık ve yoğun ve kadifemsi olması. Sıkı durun geliyor, Binhan’ın brownisi! 🙂

Binhan’ın brownisi arkadaşlar arasında çok popüler. Ben çikolata eritilerek yapılan bir kaç browniyi bilirim, çikolatasız browni hiç denememiştim. Çikolataya düşkünlüğüm de olmadığı için, browniler konusunda uzman değilim. Bir benekli browni’m vardır, yoğun, pek beğenilen o kadar. Eh duyunca, merak üstün geldi, denenecekler listesine aldım. Denedim.

Malzeme listesini okuyunca, kaşlarınız kalkabilir. Ancak unutmayın, içinde çikolata yok. Yani çikolatadaki şeker ve yağ yok. Onlar ayrıca ekleniyor.

  • img_56454 yumurta
  • 1 3/4 cup toz şeker
  • 1 bardak un
  • 1 paket vanilya
  • 250 gr tereyağ
  • 100 gr kakao

250 gr tereyağ fazla zannetmeyin. Çikolatada gizli olan kakao yağı veya yağ yerine tereyağı bol tutuyoruz. Şekerde de aynı mantık geçerli. Çikolatadaki şeker yerine tozşeker kullanıyoruz.

Kakaoyu tereyağ ile eritiyorumÖnce yumurtaları oda sıcaklığına, fırını da 180 dereceye getiriyoruz. Tereyağı tencerede kakao ile eritiyoruz güzelce..

Bunları beklerken de yine kahvemizi yudumluyoruz.
Kahvemiz bitince, tembelce yerimizden kalkıp, işe koyuluyoruz.

Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz, tozşekeri ekliyoruz. sonra hepsi beyazlaşıp köpük köpük olana kadar 5 dakika gibi çırpıyoruz.  Üzerine unu ve vanilyayı ekliyoruz, hepsi koyu, yoğun bir hamur oluyor.

Sonra içine artık ılınmış olan tereyağlı kakaoyu (hani neredeyse sıvı çikolatayı) kek karışımına ekliyoruz. Güzelce karıştırıyoruz.

Ben bu brownileri 10cmlik kağıt kalıplarda pişiriyorum. Tabii 25×25’lik kare bir kalıpta veya yuvarlak bir kalıpta da pişirebilirsiniz. Pişme süreleri kalıbın büyüklüğüne göre değişecektir, aman dikkat.  Küçük kalıplarda pişirdiğiniz zaman süre kısalıyor. 10cm’lik kalıplarda, 20 dakikada pişiyor. Büyük kalıpta yapacaksanız, 25 dakikayı bulabilir.

img_5654Fazla pişirirseniz, acılaşma riski var. Tarifin sahibi, Nestle kakao kullanmamız gerektiğini söyledi. Ancak ben bulamayınca, bir keresince, Dr. Oetker’in bitter kakao ile de başarılı sonuç aldım.

Sonrasında ılınana açık kapakla fırında bekletiyorum. Sonra zaten çok dayanmıyor. Aynı gece 2 tane gitti. Kokuyu duyan odadan fırlıyor!

Yapması 10 dakika. Pişmesi 20 dakika, yarım saatte evdeki çocukları ve hep çocuk kalanları fethedebileceğiniz bir lezzet! O kadar da iddialı yani.

browniAfiyet şeker olsun.

Binhan’cık a teşekkürlerimle.

2 Replies to “Çikolata-SIZ brownie”

    • Gülşan hanım, hamur biraz sert oluyor doğrudur. Hatta zor dökülüyor. Ancak pişme süresini aşmazsanız (20-25 dakika) çok lezzetli ve ıslak ıslak oluyor. Yalnız unutmayın, piştikten sonra hava almayan bir yerde saklamak lazım. Yoksa sertleşiyor. Ama zaten uzun süre açıkta kalmayacak. Hemen tükenecek, göreceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.