Çıtır ve muhallebi? Nası’ yane? Huzurlarınızda muhallebili kadayıf

Her ne kadar şekeri bir “sağlık bozguncusu” olarak görsem de, veya “yasal uyuşturucu” veya “cinayet aleti”. Olmuyor, olamıyor, şekersiz zaman geçmiyor.

Yani dönüp dolaşıp bir tatlı yapılıyor, yeniyor, yenmese de tadına bakılıyor.

Şimdi de bu tarifi bir aile yemeği için denedim. Üstü çıtır, altı yumuşacık, çok hoş, lezzetli ve hafif bir tatlı. Canım, hafif dediysem kalorisiz değil tabii. Kocaman bir borcama olurmuş, ben yarısını borcama, geri kalanını kuplara yaptım. Her iki sunum da güzel oldu. Kuplara yapılanı misafir açsından daha şık olacağı kesin. Herkese minik bir bardak vermek en güzeli. Servis yaparken akacak, damlayacak, uğraştıracak, geri kalan (kalırsa tabii) sulanacak. O yüzden, genel temayül büyük bir kaba yapıp sofraya haşmeti ile getirmek olsa da, ben her biri ayrı desen, kesim, boylardaki minik kuplarla servis yapmayı daha çok seviyorum.

Muhallebili kadayıf

 

Tarifi internette pek çok siteden okudum. Hepsini karşılaştırdım. Aklıma yatanı yaptım. Benim sürümüm şu;

 • 1 litre süt
 • 1 cup un
 • 3 çorba kaşığı buğday nişastası
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 tek damla sakızı (istemezseniz, vanilya kullanabilirsiniz)
 • 1 bardaktan 1 parmak eksik toz şeker
 • 1 paket (200ML) taze krema (Tikveşli kullandım)

DURUM GÜNCELLEMESİ

MUHALLEBİYİ PİŞİRDİKTEN SONRA KREMAYI EKLEMEZSENİZ, KESTİĞİNİZ ZAMAN DAHA SERT DURAN BİR KIVAMI OLUYOR.

KREMA EKLERSENİZ, SERVİS YAPARKEN DAĞILMAYAN, AMA AZICIK DAHA AKIŞKAN BİR MUHALLEBİ OLUYOR.

 

KİŞİSEL TAVSİYEM:

EĞER BÜYÜK KAPTA YAPIP, KESEREK SERVİS YAPACAKSANIZ, KREMAYI ATLAYABİLİRSİNİZ. YOK TEK PORSİYON KAPLARDA YAPACAKSANIZ, KREMA MUHALLEBİYİ DAHA ZENGİN YAPIYOR, MUTLAKA EKLEMELİSİNİZ.

 

Kadayıfı için

 • 300 gr tel kadayıf
 • 4 kaşık erimiş tereyağ
 • 5 kaşık tozşeker
 • 1 cup irice kırılmış ceviz

muhallebi

Önce muhallebisini yaptım: Önce damla sakızını azıcık şekerle havanda dövdüm, tencereye öyle koydum. Un, nişasta, toz şekeri de tencereye ekledim. 1 yumurtanın sarısını çay bardağı içinde azıcık süt ile iyice çırptım, 1 şişe sütle beraber tencereye ekledim. Tabii ki topak topak oldu. Blender ne güne duruyor? Alet işler, el övünür. Zaman zaman blenderi çalıştırarak, koyu bir muhallebi pişirdim.  Kaşığın izi kalacak kadar koyu oluyor. Bu kadar koyu olması, soğuduğu zaman akmamasını sağlayacak.

Muhallebiyi ılınmaya bırakırken, tel kadayıfı hazırlamaya başlıyorum: Tariflerde, tencerede kavurun diyor. Ama, iyice tel tel yapılan tel kadayıfın hacmine bakınca, tencerede kavurmak için anneannemin kuzinesi ve kocaman kazanlar gerekli olacak. Onun yerine, fırını kullanmak daha mantıklı.

telkadayifBüyük fırın tepsisinde, sıkı sıkı paketlenmiş tel kadayıfı, iri dövülmüş ceviz, tozşeker ve erimiş tereyağı iyice mıncıklıyoruz. Kabartıp malzemenin her tarafa yayılmasını sağlıyoruz. Bu biraz etrafı pisleten bir işlem, aman dikkat.  Sonra, ver fırına.

 

tel kadayıfFırınım 180 derecede sıcaktı. İlk renk alması biraz uzun sürdü. Çıkarıp, karıştırıp tekrar fırınladım. Her seferinde, çıkarıp karştırıp tekrar fırınlamak için, mutfaktan çıkmadan fırını gözaltında tutmak gerekiyor. Yoksa, bir tarafı fazla kızarmışken diğer yanları beyaz kalabilir, karıştırırken fazla ezmemeye dikkat edin. Tel kadayıf incecik kırılıveriyor.

Hepsi homojen bir renk aldığı zaman, ki bu yaklaşık 20 dakika alıyor, karıştır-fırınla-karıştır seremonisi, kadayıfları serinlemeye bırakıyoruz. Şimdi yine muhallebiye dönme zamanı.

muhallebi

 

Muhallebinin içine bir paket buz gibi kremayı ekliyoruz ve uzunca bir süre, hepsi homojen, kaymak gibi oluncaya kadar iyice çırpıyoruz. Bu da bir 10 dakika sürüyor.

 

Bu malzeme benim tepsime büyük geldi. Ben, bir adet 25×40 cm’lik borcam kabın dibini yağladım, kolay çıksın diye, bir kat kadayıfla kapladım. Üzerine muhallebiden bir parmak yüksekliğinde döktüm. Sonra üzerini şeffaf folyo ile kapayıp, buzdolabına attım. Üzerinin çıtırlığını kaybetmesinden korktuğum için üst kat kadayıfı eklemedim. Elimde bir hayli malzeme kaldığı için, diğerlerini küçük kuplara yaptım.

telkadayıflı muhallebi

 

 

Arasına ilave meyve, kavrulmuş badem ekleyebilirsiniz.

İsterseniz minik bardakları ağzına kadar tepeleme doldurabilirsiniz,

 

 

 

muhallebili kadayıf

 

Veya büyük bardakları yarısına kadar doldurabilirsiniz.

Tamamen keyfinize kalmış.

 

Afiyet şeker olsun!

 

 

 

 

One Reply to “Çıtır ve muhallebi? Nası’ yane? Huzurlarınızda muhallebili kadayıf”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.