Granola 50gr’ı 250 kalori

Sonunda oldu !

granolaTam istediğim lezzeti bulana kadar uğraştım, ama sonunda oldu. Bu kadar uğraşmama değdi. İlk yaptığımı çok pişirmişim, kavruldu, kavrulunca da şekeri hafif yandı. Yanık, ama çıtır çıtır oldu.

Bir yaptığımda pişirme süresini ayarladım, altın gibi kavruldu, ama aroma olarak eksik kaldı. Tarçın, vanilya miktarını değiştirdim. Evde kavanoz kavanoz granolam birikti, ama sonunda oldu. 😀 Hem çıtır, hem aromatik, hem sağlıklı, kısacası muhteşem!

 

 

Şimdi başlığa bakıp kahrolmadan önce şöyle düşünün. Yoğurt’un üzerine 1 çorba kaşığı, sabah kahvaltısında ise, ölçerek, biçerek. 50 gr, yakşalık 4-5 çorba kaşığı yapıyor, üzerine sütü veya yoğurdu ile güzel bir kahvaltı öğünü olur. Bol lifli, kesinlikle sağlıklı ve hatta  yoğurt ve süt yerine soya veya daha güzeli badem sütü ile vegan bir alternatif.

Ölçüleri birkaç defa değiştirdim. Ama sonuçta, damak tadı farklı. Siz azaltmak isterseniz, alternatif isterseniz, maceraya açık bir tarif. Deneyin, maceralarınızı yazın. Beraber zenginleşelim. 🙂IMG_6738

  • 2 cup yulaf (rolled oats olarak geçen, ezme diye tabir edilen, daha büyük yapraklı olan bir cins kullandım. Hadi marka da verelim bari Doğa Lifalif)
  • 2 cup karışık çiğ kuruyemiş (badem, fındık, cashew fıstığı, ceviz, kabak ve ay çekirdeği, ne isterseniz, hangi oranda severseniz)
  • 1 cup kuru meyva (yaban mersini, kuru üzüm, kıyılmış kayısı, kuru erik, hurma çeşitlendirin)
  • Severseniz, hindistancevizi ekleyebilirsiniz. Ben pek haz etmediğim için es geçiyorum.
  • 1/3 cup zeytinyağı (fındıkyağı veya hindistancevizi yağı da olabilir)
  • 3/4 cup akçaağaç şurubu
  • 2 tatlıkaşığı (artırabilirsiniz) toz tarçın
  • 1 tatlıkaşığı vanilya
  • 1 tatlıkaşığı tuz

Fırını 150 dereceye ısıtıyoruz. Çok sıcak olursa, kavrulma riski var. O yüzden dikkatli olmamız lazım.

granola

Derin bir kap alıyoruz. İçinde meyvalar hariç bütün kuruları (yulaf, kuruyemiş, tuz, tarçın, vanilya) karıştırıyoruz.

İçine önce zeytinyağını koyup, herşey parlayana kadar karıştırıyoruz.

Sonra maple şurubu ekliyoruz. Eğer maple şurubunuz yoksa, o zaman, keçiboynuzu pekmezi veya bal ile değiştirebilirsiniz. Üzüm pekmezi piştiği zaman çok sert bir tadı oluyor. O yüzden ben pek tercih etmiyorum. Maple şurubu, pekmez veya bal ile yaptığınız zaman aynı ölçüyü kullanabilirsiniz. Ancak her birinin tadı diğerinden azıcık farklı olacaktır. Deneyin bakalım siz en çok hangisini seveceksiniz?

Maple şurubu ekledikten sonra, yine güzelce karıştırarak her tarafa bulanmasını sağlıyoruz. Derincene bir fırın tepsimize yağlı kağıt seriyoruz,  mümkünse, kağıt tepsiden daha büyük olsun. Granolayı, bu kağıdın üzerine yayıyoruz. Bastırmayın, öylece kalsın.

10-15 dakika aralıklarla, fırını açıp, tepsiyi çekip, granolayı dökmeden, taşırmadan, iyice karıştırıyoruz. Bu, her tarafın eşit pişmesini sağlıyor.

granola

Granolamız, altın rengi aldığı zaman, (turuncu değil, daha açık sarı) işlem bitmiş oluyor. Tepsiyi fırından çıkarıyoruz, mutfak tezgahına alıp 10-15 dakika unutıyoruz. İyice soğuması lazım. Elleyebileceğiniz kadar!

Kuru meyvaları merak ediyorsunuz değil mi? Soğuduğu zaman..İyice soğuduğu zaman, üzerine kuru meyvaları ekleyebiliriz artık.

Eğer pişirme aşamasından önce eklerseniz, o zaman zaten kuru olan meyvalar bayağı sertleşiyor. Yerken ekleyeceğiniz süt bile yumuşatmaya yetmiyor, dişlerinize yapışıyor.

O yüzden kuru meyvaları, granolamız ancak iyice  soğuduğu zaman ekliyoruz.

Biraz daha yaramazlık yapmak adına, parça çikolata da ekleyebilirsiniz. Bu kadar kaloriden sonra çikolata da neymiş. Kim korkar hain kaloriden?

Hepsini güzelce karıştırıyoruz, kavanozlayıp kaldırıyoruz.

granola

Kahvaltıda sütle, üstlük olarak az pudra şekeri eklenmiş süzme yoğurt ve taze meyvalarla bardacık kup yaparak, veya kuru kuru çayın yanında atıştırmak için. Yemek için bahane yaratacağınıza eminim.

Afiyetle!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.