Telkadayıf denemeleri -2- Mini börekçikler

Artan tel kadayıflar ne yapılır? Kırpılır kırpılır yeni tarifler denenir !

 

Bu paketin başına da aynısı geldi. Muhallebili tel kadayıf‘tan artan kadayıflar bu sefer tuzlu oldular. İşte ilk deneme…. Tel Kadayıflı muffinler.

Telkadayif muffin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artan tel kadayıflar ne yapılır? Kırpılır kırpılır yeni tarifler denenir !

 

Bu paketin başına da aynısı geldi. Muhallebili tel kadayıf‘tan artan kadayıflar bu sefer tuzlu oldular. İşte ilk deneme…. Tel Kadayıflı muffinler.

Telkadayif muffin

 

Malzemeleri ölçmediğimi itiraf etmem gerekiyor sanırım. Ama yaklaşık olarak verebilirim. Affeder misiniz? Size fikir verecektir mutlaka, olmadı sorun, hemen konuşalım, yazışalım.

  • 100gr kadar kadayıf
  • 1/2 cup sıvı yağ
  • 1 bardak süt
  • 2 yumurta
  • 1/2 cup rende kaşar
  • 150 gr kadar sucuk küp küp kesilmiş veya pastırma.. Baharat lazım 😀

İşlem basit, ben yine bir klasik olarak minik porsiyonlara yaptım. Ama isterseniz büyük bir kaba yapabilirsiniz. Dilim dilim servis yapılır. İşin aslı fırından çıkar çıkmaz, sıcakken servis yapılması ve yenmesi. Soğuduğu zaman bütün lezzetini kaybediyor. Teflon tavada dibini çıtırdatsanız bile, o güzel yumuşacık bulut gibi hali kalmıyor maalesef. 

Öncelikle, muffin kalıplarımızı yağlıyoruz. Silikon kalıpları bile yağlarım. Nasıl bir “yapışırsa” güvensizliği ise bu 😀

telkadayıfDaha sonra iyice gevşeterek dağıttığımız ve sıvıyağ ile yağladığımız tel kadayıfından diplerini kapatacak kadar, tutam yapıp kapatıyoruz. 

Bu işlemi yaparken, sanki spagetti yiyormuş gibi çatalınızı çevirerek sarmanızı tavsiye ederim. Hem çok kolay, hem de pratik oluyor.

Bu şekilde kalıpları doldurduktan sonra, üzerine rende kaşar ve sucuk veya salam telkadayıf böreği ekliyoruz. Muffin kalıpları küçük olduğu için iri rendelenmiş kaşar, iri salam dilimleri biraz problem yarattı. Aman siz dikkat edin. 

 

Bu şekilde hepsini doldurduktan sonra, üzerini yine tel kadayıf ile kapatın. Güzelce bastırın, sıkışsınlar. Sonra üzerine süt ve yumurta ile hazırladığınız içi kaşıkla ekleyin. 

Hepsi ıslanacak. Bu şekilde buzdolabında bekletin. 1 gün, 1 gece, 1 kaç saat size kalmış. 

 

 

tel kadayıf

 

180 C derece fırında, üzeri kızarana kadar pişirin. Benim denememde, üzeri kızarmasına rağmen altlarının bembeyaz kaldığını fark ettim. Silikon kalıpların altına mecburen bir tepsi koyuyorum. Ondan kaynaklanıyor sanıyorum. Çare tükenmez, muffinleri altüst edip biraz daha pişirdim.

Fırından ilk çıktığı zaman, buharı üzerinde, damak şişiren, ilk ısırıkta “hoh hoh” dedirtecek kadar sıcakken nefis oluyor. Ama akşamın sonunda, tabakta kalan 1-2 adet, espirisini yitirdi. Ertesi gün teflon tavada tekrar ısıtınca, dibi çıtır oldu, ama içindeki peynir o muhteşen akışkanlığını kaybetti.

Çay sofrası için, ana yemek yanında minik minik servis yapılabilir. Ama dediğim gibi, fırından çıkar çıkmaz.  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.