Fırında armut. Uçuyorlar, tutun…

armutlu tatlıHafif bir tatlı ister misiniz? Tam mevsiminde armutlar ile yaptım. Ama elma ile de çok güzel olacaktır. Onu da denemek lazım.  Fırından yayılan mis gibi kokular, yemeğin sonunu müjdeler.

 

Sarı iri tatlı armutları görünce aldım. Evde meyva maalesef pek yenmediği için, bir atraksiyon yapmak gerekiyor. O zaman bile burun kıvrıldığı, ucundan alındığı oluyor. O yüzden de “deneme” ler, tatlılar hep misafire kısmet oluyor.

Bu, fırında mis gibi kokulara salarak pişti. Üstü nar gibi kızarmış, içi yumuşacık, hafif, iç baymayan bir tatlı oldu. İçindeki mavi haşhaş tohumları ekstra bir çıtırtı kattı.

  • 4-5 fındık kadar tereyağ (isterseniz)
  • 3 iri yumuşak sarı armut
  • 200 gr lor peyniri (Tahsildaroğlu’nun kahvaltılık lor’unu kullandım. Veya lor peynirinizi kendiniz yapabilirsiniz. Link’i takip edin yeter.)
  • 1 yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 2 çorba kaşığı mavi haşhaş tohumu
  • 3 çorba kaşığı esmer şeker (isteğe bağlı)

fırında armutGüzel bir fırın kabının altına tereyağlarını serpiyoruz. Şart değil, sadece lezzet vermesi için. Rejim durumları varsa, aman kolestrol diye çekincemiz varsa, atlayabilirsiniz.

Armutları soyup çekirdeklerini çıkarıyoruz. Sonra ince dilimleyip hafifçe birbirlerinin üzerine gelecek şekilde tepsimize diziyoruz. Üzerine mavi haşhaşlarımızı serpiyoruz.

Bir kasede, lor peyniri, yumurta ve vanilyamızı güzelce çırpıyoruz. Vanilya yerine limon kabuğu rendesi de ekleyebilirsiniz. Limon kabuğu rendesi, daha keskin bir lezzet veriyor. Tercih size kalmış.

Armutların üzerine peyniri güzelce yayıyoruz. İlave şeker isterseniz, veya kabuk olmasını mesela, o zaman, esmer şekeri de peynirin üzerine serpebilirsiniz. Pişirene kadar şeker ile bekletirseniz, şeker eriyecek ve daha kolay karamelize olacaktır. Pişinceye kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Daha sonra, 180 C ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirebilirsiniz. Sıcak sıcak servis yapmayı unutmayın.

Az şekerli veya tamamen şekersiz, unsuz, çok çok az yağlı veya hatta yağsız, hafifliği size kalmış nefis bir lezzet!

Afiyet Olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.