Temel Crumble tarifi

Crumble…. Sevdiğim sıcak meyvalı tatlıların en birincisi. Her türlü meyvaya uyarlanabilecek kadar basit, rahat, hızlı, ucuz, havalı ve tabii ki lezzetli. Mevsimi geldi ya, havalar azıcık soğuyunca, elma ile, yazın kırmızı erikler ile, hatta buzdolabının köşesinde kalmış, fazla olgunlaşmış her meyve ile harika olur. Üzerine de bir top dondurma koydunuz mu, en güzel tatlı. Hem hafif, hem hızlı.

Şimdi burada, en basit halini tarif edeceğim. Aralara da nasıl daha zenginleştirebileceğinizi fısıldayacağım. İyi okuyun, biraz da hayal gücünüzü çalıştırın.

Hızlı ve çabuk dedik, hemen başlıyorum o zaman;

Malzemeler

Öncelikle, en hassas kısmı olan üzerinin hamurunu tarif edelim;

 • 100gr un
 • 50 gr tereyağ
 • 50 gr toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü / vanilin

Hepsini çatalla iyice karıştırıyoruz. Yağ çok sert ve soğuksa, elle yapabilirsiniz bu işi. Zor toparlanan, hatta parça parça kalan bir hamur olacak. Eğer fazla yumuşarsa da sıkıntı değil. Üzerini streç ile kapatıp buzdolabına kaldırın. Bu en son lazım olacak kısım zaten. Orada serin serin beklesin.

Hangi meyve ile yapacağınız sizin zevkinize kalmış demiştim ya, ana tarifi ben elmalı olarak veriyorum. Sadece elma ile yapabileceğiniz gibi, elmanın içine taze veya donmuş yaban mersini (ekşi ekşi süper yakışıyor), kuru veya yaş üzüm, ekleyebilirsiniz. Armut ve elma karışık yapmak için de aynı tarifi kullanabiliriz. Ancak eğer dolabın köşesinde kalan olgun ve yumuşak şeftalilerle yapayım, veya erikleri kullanayım diyorsanız, o başka tarif… Neden? Çünkü o meyveler sulanmaya meyilli, çabucak pişip cıvıma riski var. Onları biraz daha farklı hazırlamak lazım.

Meyvelerin hazırlanmasına geçersek, elma ile nasıl yaptığımı anlatayım, siz diğer sert meyveler için benzeterek ilerleyin:

 • 5 iri golden elma
 • 1/2 cup esmer şeker
 • 25 gr tereyağ
 • tarçın
 • isterseniz zencefil, karanfil

Elmalardan birini kabuğuyla rendeleyin. Diğerlerini de kabuklarıyla beraber iri iri doğrayın.

Bir teflon tavada, esmer şekeri eritin, hatta azıcık yakın. Rengi çok koyulaşmadan, içine tereyağı ekleyin, sonra da rendelenmiş elmayı. Bir iki çevirin, sonra küp elmaları ekleyin. Biraz beraber çevirin. Sonra tarçını ve istediğiniz baharatları ekleyin, kapağını kapatın. 3 dakika kadar tıkırdasın, kapatın altını.

Elmalı yabanmersinli crumble

Derincene bir fırın kabını, veya porsiyonluk fırın kaplarını çıkarın, içlerine bu meyveli içi pay edin. Üzerine, buzdolabından çıkardığınız hamuru elinizle ufalayarak yerleştirin. Her tarafı kapanmayabilir, panik yapmayın. Pişerken biraz yayılacağını da göz önüne almak lazım.

Hamurun üzerine isterseniz, file badem, veya yulaf ezmesi serpiştirin. Sonra, servis yapmadan 30-35 dakika kada önce, 180 derece sıcak fırına koyun. Gidip gelip kontrol edin. Üzeri yanmadan, ama yeterince kızarınca fırından çıkarabilirsiniz.

Servis yapmadan önce 5-6 dakika dinlendirmekte yarar var. Hem yaralanmaları önlersiniz, hem de meyvelerin suyunun çekmesini sağlarsınız. Yanında mis gibi bir vanilyalı dondurma hmmmmmm.

Crumble

Afiyet şeker olsun!

3 Replies to “Temel Crumble tarifi”

  • Afiyet şeker olsun! Elinizi korkak alıştırmayın. Armutlar enfes bu ara. Armut ile de deneyin. Hatta elma/armut karıştırın mesela..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.