Kıtır kanepe

Kanepe kıtırı

Misafir hazırlıklarında önemli bir ayrıntıdır. Kanepe yapacaksanız, ekmeğinin ıslanıp şişmemesi lazım. Kanepe yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, peynir tabağının yanına koyabilirsiniz. Hatta benim gibi, kanepe malzemelerini kaseler ve gümüş kaşıkla sofraya getirip, herkesin kendi kanepesini istediği gibi yapmasına izin verirsiniz.

Bu kıtır o kadar lezzetli ki, ister üzerine bir şeyler sürerek, ister sade olarak yenebilir. Hatta belki çay sofrasına tuzlu kurabiye olarak bile eklenebilir, neden olmasın.

Haydi, buyurun tarife.

Malzemeler

  • 100 gr un
  • 125 gr süzme beyaz peynir
  • 3 çorba kaşığı tereyağ
  • isterseniz karabiber, ve çok çok az tuz (peynirin tuzu yeterli oluyor)

Bütün malzemeyi çok çok iyi karıştırıyoruz, sonra yağlı kağıda istediğiniz kalınlıkta rulo yapıp iyice sarıyoruz. Doğru buzdolabına. 1-2 gün, et kısmında bekleyebilir. Önemli olan, kesilebilecek kadar sertleşmesi.

Dein dondurucuyu tavsiye etmiyorum, gereksiz sertleşiyor, erimeye başladığı zaman da kıvamı yakalamak zor oluyor.

Fırını 175 dereceye ısıtın, tepsiye yağlı kağıt serin. Sonra dolaptan çıkardığınız “peynir sucuğunu” ince ince dilimleyerek tepsiye yerleştirin. 15-16 dakikada pişiyor. Kontrol edin,

Soğuduğu zaman isterseniz güzel güzel süsleyin, isterseniz, peynir, mantar soslar veya tarama ile beraber servis yapın. Herkes kendi kanepesini o dakikada hazırlayıp kıtır kıtır yesin.

Kanepe kıtırı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.