Peynirli kabuklar mis gibi kızarmışlar

 

fırında makarna

Bu fırında makarnayı italyanca bir dergide görmüştüm. Milano’da kaldığımız bir otelin lobisinde karıştırıyordum dergiyi. Fotoyu görünce fırlayıp resepsiyonda fotokopisini çektirmiştim. Evde hala artık iyice silikleşen fotokopi duruyor. Tarifi sonunda tercüme ettirmedim, ama olsa olsa’larla öyle bir yemek çıktı ki ortaya, paylaşmamak olmazdı.

İtalyanca bilmem, tarifteki malzemeleri İstanbul’da bulup bulamayacağım belli değil, (o zamanlar ithal makarnalar bile yoktu gerisini siz düşünün) ama serde maceracılık var ya, elbet bir gün denerim, olmadı eldeki malzeme ile yaparım demiştim.

Zaten ilk denemeyi de bildiğimiz yüksük makarna ile yapmıştım. Sonuç çok başarılı değildi, malum bizim klasik makarnalar daha inceydi, istediğim kadar dolduramamıştım, yer yer çatlamıştı. Ama artık sevgili ülkemde her türlü ithal mazleme var, her tarifi denemek mümkün. Bu gözle bakınca, globalleşmeyi seviyorum, o kadar da kötü gelmiyor.

Neyse biz işimize dönelim…

???????????????????????????????

IMG_2977Makarnamız bu; kocaman, avuç içi kadar büyük bir KABUK makarna. Benim markette zaman zaman bulup aldığım marka ise aşağıda. Başka markaların da olabilir, belki daha zengin İtalyan marketlerde bulunabilir, bilemiyorum. Eğer sabrınız varsa, Barilla’nın kabuk makarnası ile de olur, neden olmasın. Ama dediğim gibi sabır işi. Her birini tek tek doldurmak.

 

Makarnayı hallettikten sonra diğer malzemeye geçelim isterseniz;

  • Beyaz peynirIMG_2978
  • Rendelenmiş kaşar peyniri (Taze veya eski kaşar)
  • Az keçi peyniri
  • Doğranmış dereotu
  • 2 tam yumurta
  • 1 bardağa yakın toz permesan

Makarnayı (her porsiyon için 6 adet düşünerek) bol tuzlu suda haşlayın. Haşlama süresi 13 dakikayı geçmesin. Biraz diri kalması lazım. Makarna suyundan 1 su bardağı kadarını alın, gerisini dökün. Makarnaları soğuk sudan GEÇİRMEYİN. Sadece süzün, ılınmaya bırakın.

Permesan’dan 2 çorba kaşığı kadar ayırıp, bütün malzemeyi karıştırarak macun kıvamına getirin. Dereotunu eklemeyi unutmayın. Yumurtaları ve kenara ayırdığınız makarna suyundan 2 kaşık kadar da eklediğiniz zaman istediğimiz macun kıvamına gelecek. Kalan makarna suyu hala lazım, atmayın.

IMG_2979Sofraya gelecek kadar güzel bir fırın kabını güzelce yağlayın. Sonra elinize bir tatlı kaşığı alıp sofraya oturun. Her bir kabuğun içine bir-2 kaşık peynirli karışımdan koyun. İyice dolması lazım. Doluları yağlanmış tepsiye dizin. Hepsini dizdiğiniz zaman, önce kalan makarna suyunu gezdirin, sonra üzerine kenara ayırdığınız toz permesanı gezdirin.

Sıcak fırında, üzeri kızarana kadar pişirin. İşte bitti bu kadar. Yanına bol salata ile güzel bir yemek veya güzel bir ara sıcak.

İç alternatifi olarak, beşamel soslu ıspanak, hatta içine de azıcık pastırma olabilir.

Afiyet şeker olsun.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.