Anneanne kurabiyesi

Her evde bir anane kurabiyesi vardır değil mi? (Sahi anane mi anneanne mi yazayım karar veremedim. Doğrusu uzun olanı biliyorum, ama diğeri daha karakterine uymuyor mu? Çocuksu, naif 🙂 )

Anneanne kurabiyesi

Anane kurabiyesi allengirli bir tarif değildir, sadedir, hadi en fazla üzerinde vişne bubuğu vardır. Malzemeleri evde mutlaka vardır. Çabucak yapılır, fırına gider, sonra da, soğuk ve karanlık kış ikindilerini şenlendirir.

Bu kurabiye bana çocukluğumu hatırlatır. Sıcak yaz günlerinde, deniz dönüşü, daha saçlar ıslakken, arkadan arkadan dalga sesini bastıran karga sesleri ve elbette incir ağacı kokusu. Benim tercihim vişne şerbeti eşliğinde, ama süt seven için buz gibi süte de eşlik edebilir, yok olmaz illa çay derseniz ona da uyar.

Bir ev düşünün, 3 katlı, kocaman, ferah odaları olan. Merdivenlerden çocuklar koşarak iniyor, çıkıyor, bahçedeki erik ağacını yağmalıyorlar zamanından önce. Evin beslemesi, aile büyükleri, hep bir arada. Sofra kalabalık, Birinin yediğini öbürü yemez, her mideye ayrı hitap edilir. Dolayısıyla, mutfak harıl harıl. İşte bu kurabiye de, üzerine vişne tanesi ile büyük oğlana, uzun uzun yapınca büyük kıza, top top yapıp üzeri çatlak çatlak olanlar da, küçük kıza gidiyor.

Tarif ananemden. 🙂 Ama eminim sizin de yediğiniz bir kurabiye çıkacak ortaya. Dolayısıyla, eski çok eski bir tarif. Suyun öteki yakasından gelirken mi getirmişler, yoksa zaten herkes benzer bir kurabiyeyi mi yaparmış, bilemiyorum. Ama yumuşak, kocaman, dışı kıtır, içi daha dişlenebilir bir kıvam.

Başlayalım mı?

Malzemeler

  • 250 gr yumuşamış tereyağ
  • 3/4 cup pudra şekeri (rahmetli podra derdi)
  • 1 limonun veya portakalın kabuğu
  • vanilya
  • 1 tatlı kaşığı karbonat (2-3 damla limon ile köpürtülecek)
  • 500 – 550 gr un (ölçemem derseniz, 2 cup)
  • 3 yumurta

Üzeri için

  • isterseniz vişne tanesi
  • toz şeker
  • 1 yumurta sarısı

Fırını 175 dereceye ısıtın, tereyağını ve yumurtaları oda sıcaklığına getirin. Ben daha önceden hazırlamayı unuttuysam, hepsini 1-2 dakika fırına koyuyorum. Fırın ısınırken, yumurtalar da ısınıyor, tereyağ da yumuşayıveriyor.

Derin bir kapta, tereyağı ile pudra şekerini güzelce karıştırın. Çırpmaya gerek yok, herşey bir çatalla ve elle yapılıyor. Tereyağ pudra şekeri ile krema kıvamına gelince, yumurtalar teker teker ekleniyor. Sonra, limon kabuğu rendelenmiş, vanilya ile zenginleşmiş un ilave ediliyor. Karbonatı una ekleyip üzerine 2-3 damla limon eklemeyi unutmayın.  Limonu yiyen karbonat daha oracıkta köpürmeye başlıyor zaten.

Unun hepsini yedirdikten sonra, isterseniz top top isterseniz baton şeklinde kalın kalın şekillendirin. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsilere yerleştirin. Hepsinin üzerine yumurta sarısı sürün. Sonra isterseniz çatalla şekiller çizin, isterseniz vişne tanesi yerleştirin.

Anane kurabiyesi

 

 

15-17 dakika içinde fırında pişiyor. Yumurtalar kızardığı zaman olmuş demektir zaten.  Fırında biraz demini attıktan sonra, set üzerinde iyice soğutun, ondan sonra ağzı kapalı kapta uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

 

 

 

 

Afiyet şeker olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.