En iyi tart tabanı 12 dilim, 210 kalori her dilim

 

Güzel bir tatlı tart her çay sofrasına uyar. Yanına isterseniz kremalı pasta yapın, isterseniz kek yapın, veya sadece tuzlu yapın, hepsine uyar. Şimdi vereceğim tart hamuru, tatlı tartlarınız için ideal. Denenmiş birçok alternatifin arasında hepsine ciddi fark atar. Açılması kolay, yayılması kolay, keserken dağılmamasıyla servis açısından da kolay.

Aşağıdaki ölçüler, 30cm’lik tart kalıbı için (büyük boy tart kalıbı yani. 12-18 dilim çıkabilir) yeterli. Eğer daha küçük bir tart kalıbına yapacaksanız, veya artan kısım olursa, üzerini süslemek için yapraklar, desenler yapabilirsiniz veya daha sonra kullanmak üzere dondurucuda saklayabilirsiniz.

  • tart hamuru175 gr yumuşamış tereyağ
  • 85 gr pudra şekeri
  • 250 gr un
  • 1 yumurta sarısı
  • bir tutam
    tuz

Bu malzemeyi karıştırma kabınızda güzelce yoğurun. Top yapın, iki üç defa katlayarak yoğurun. En sonunda bir disk haline getirin, plastik wrap ile sarın ve buzdolabına kaldırın. Bu hamuru derin dondurucuda birkaç ay saklayabilirsiniz. Daha sonra eritip, tart kalıbınıza yerleştirip, kullanabilirsiniz.

Bu arada fırını 175C dereceye ısıtın, tart kalıbımızı da “giydirelim”. Bu ne demek, çıkan tabanı için yağlı kağıt serin, sonra da üzerini güzelce yağlayın demek. Tabii tabanı sabit bir kalıp kullanıyorsanız, hani fırından sofraya gelebilecek seramik veya cam kaplardan gibi, bu durumda yağlamak daha da önemli oluyor. Hem kenarları, hem de tabanı çok güzel yağlamak lazım.

tart hamuruBuzdolabından hamurumuzu çıkaralım, iki kat yağlı kağıt arasında açalım. Böylece ekstra un kullanmak zorunda kalmayacağız. Ve hatta, bu yağlı kağıtlardan birini tart kalıbının altı için de kullanabilirsiniz. Tabi üzerinde hamur varken kalıbın büyüklüğüne göre kesmek bazen zor olabilir, ama mükemmel olması da gerekmiyor değil mi?

Şimdi iş, pek meşhur “blind baking” denilen işlemde: Hamurumuzun içinde yumurta olduğu için ve yağ miktarından dolayı, pişerlken kabarma riski var. O yüzden kalıba koyduktan sonra, üzerini çatalla güzelce deliyoruz. Bu yetmiyor, alüminyum folyo ile her tarafını güzelce örtüyoruz, ve üzerine bolca fasulye döküyoruz. Bu ağırlık yapacak, ve hamurumuzun kabarmasını engelleyecek.

tart hamuruYurtdışında mutfak malzemesi satan yerleri gezmekten zevk alırsanız, orada bilyeli zincirler veya para şeklinde ağırlıklar görmüş olabilirsiniz. Ancak, hem bu zincirlere para vermek, hem de sıcak fırından bu metal malzemeyi yanmadan çıkarmak aklıma yatmadığı için, ben hep fasülyelerimi kullanıyorum. Aynı yarım kilo fasulye, yıllardır girip çıkıyor fırına. İşini gayet güzel görüyor.

Tart hamurumuzu, üzerinde ağırlıkları ile 15 dakika, daha sonra alüminyum folyoyu kaldırdıktan sonra 5 dakika daha pişiriyoruz. Sonucunda, işte böyle, nar gibi kızarmış bir “kabuğumuz” oluyor.

tart hamuru

Tartımızın içine geçebiliriz.

Afiyet olsun. tart hamuru

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.