Fıstıkezmeli ve tabii ki çikolatalı kurabiye 27 adet 104 kalori

Evdeki fıstıkezmeleri ne zamandır bana göz kırpıyordu. “Dene beni” “pişir beni” diye münasebetsiz çağrılarda bulundular. Tadına bakarsak, tahin yerine kullanabilirim dedim. Oturdum, baklava hamuruna sürüp, üzerine de bol şeker serpip pişirdim. Yok olmadı. Fazla mı sürmüşüm, tahinden daha mı yağlı, bilemedim, olmadı. Moralim bozuldu, küstüm. Fıstık ezmesine de küsülür mü demeyin, ben küserim. Dolabın derinlerinde unuttum.

kurabiyeNeyse, zamanı geldi herhalde, yine bir cesaret elimi attım. Bu defa kurabiye yapayım dedim. (Bir sonrakine cheesecake var ona göre) Kendi aklıma uydurmayayım da, önden çalışayım bakayım dedim. Tarifleri, siteleri karıştırdım. 1-e-1 şeker koyduklarını görünce gözlerim yerinden uğradı biraz. Sonra, yanlış oran kurduğumu görünce rahatladım. Oturdum, ilk tarifi denedim. Deneyenler “YI-KI-LI-YOOOORR!” dese de, yaparken o kadar yağlı geldi ki, (ve hatta yerken parmaklarım yağlanınca) yok dedim. Bu olmadı, yazmayacağım. Lezzeti yerinde olabilir, ama içime sinmedi bir kere. Geçiniz.

Sonra, “The-lezzet-profesörü” oğluş denedi. Efendim, önce fotoğraflarını görmüş, demiş ki, “annem yine yulaflı sağlıklı kurabiye yapmış böğk, kesinlikle yemem”. Neyse ısrarlarıma dayanamadı, anneciğine kıyamadı, bir tek ısırık aldı. “Hımmmmmm” ünlemiyle baktım ki, beğenmiş… 😀 “Tamam süper, olmuş valla” dedi. Eh o da onay verince, yağını azalttım, gramajlarını ölçtüm, biçtim, yeniden yaptım, fotoğrafladım. İşte huzurlarınızda. Çikolata parçalıi fıstıkezmeli yulaflı kurabiye.

fıstıkezme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önce malzemeler, her zamanki gibi;

 • 1 cup (130 gr) un
 • 3/4 cup (70 gr) yulaf
 • 1/2 cup (70 gr) esmer şeker
 • 1/2 cup (100 gr) tozşeker
 • 1/4 cup (95 gr) fıstıkezmesi
 • 1 yumurta
 • 1/2 cup (50 gr) tereyağ
 • 1/2 cup (yaklaşık 100 gr) bitter çikolata
 • 1 tatlıkaşığı karbonat
 • 1 tutam tuz
 • 1 paket vanilya

Öncelikle, esmer şeker beyaz tozşekerden ağır çekiyor gördüğünüz gibi. 🙂 Bu da bir tecrübe oldu. İsterseniz hepsini beyaz şeker ile yapabilirsiniz. O zaman 1 bardak beyaz şeker kullanmanız yerinde olacaktır.

Fıstık ezmesi olarak, Calve’nin yapı azaltılmış olan türünü alıyorum. Zaten şekeri varla yok arası. 🙂

Önce kurulardan başlıyoruz yine. Yulafın hepsini blenderdan geçirerek una yakın ufalıyoruz. Bir kısmını bütün olarak bırakabilirsiniz. Ama çocuklar genelde yulaf sevmedikleri için, bakınız benim oğluş, hani kaybolsun diyerek ufaladım iyice. Bunu un, karbonat, tuz ve vanilya ile karıştırıyorum.

Diğer tarafta oda sıcaklığındaki tereyağı şekerler ile iyice karıştırıp, içine fıstık ezmesini ekliyorum. Karışım homojen olduğu zaman içine yumurtayı kırıp onu da güzelce yediriyorum. Sonra unlu karışımı eklemek kalıyor.

Evde damla çikolata kalmadığı için ben iri doğradığım çikolataları kullandım. Açıkçası daha zengin oldu. İri iri ağıza daha çok gelir oldu. Tek problem, hani ona da problem derseniz, kurabiyeleri hazırlarken çok iri parçalar biraz “şekilsiz” lik yarattı.

kurabiyeHamur güzelce toparlanınca, bir buzdolabı poşetine doldurdum ve buzdolabına koydum. En az 2 saat, ama 3-4 güne kadar dayanabiliyor. Bu miktarlardan 9 kurabiyelik 3 tepsi çıktı. İsterseniz her gün parça parça pişirebilirsiniz yani.

İlk partiyi pişirirken, fırını 175 dereceye ısıttım, fırın tepsilerine yağlı kağıt serdim, sonra hamuru buzdolabından çıkardım. Tanrım! Taş gibiydi. Biraz yumuşamalarını bekledim, ama sabırsız tarafım da var tabii,  baktım yumuşamıyor, elimle kırıp, avucumla tepside ezerek yerleştirdim.

kurabiyeSonra doğru sıcak fırına. Bu şekilde yapınca, 13-14 dakikada pişti. Ciddi kızardı. Kurabiyeleri fırın tepsisinde bırakıp soğuttum. Ancak o zaman sertleştiler. Ama kalın yerleri hala çiğnemeye gelen, çikletimsi bir yapıda kaldı. Sanırım herkesin bayıldığı da bu oldu. Bunu içindeki yulaf mı, yoksa yine esmer şeker mi sağladı emin değilim, itiraf etmeliyim. Ama Damla çikolatalı kurabiyede de, ne zaman esmer şeker kullansam, bu karamelli gibi tad, ve çikletimsi yapı oluyor. Dolayısıyla esmer şekerin başarısı diyelim 🙂

Lifli, bol lezzetli, enteresan, hoş bir kurabiye oldu. Kahve ile beraber bayıldık.

Afiyet şeker olsun!

kurabiye

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.