Haşhaşlı-Portakallı Muffin

Portakal severiz… Badem severiz… Haşhaşın o çıtırlığını severiz. E madem öyle hepsini bir edelim dedim.

Haşhaşlı portakallı kek

Daha önce, portakallı bademli unsuz kekimi minik muffin kaplarında yapmayı denemiş ve hüsrana uğramıştım. Kelepçeli kalıpta muhteşem olan kek, muffin kalıbını o kadar çok sevdi ki, kalıpları terk etmemek konusunda canı pahasına direndi. Gerisini siz anlayın artık 😉

Bu defa tarifle ince ince oynadım, bu defa becerdim. Kalıpla aralarındaki aşkı kökünden bitirdim. Nıhahahahahah. (Kötü Erol Taş gülüşü, rahmet istedi)

Portakal ve mandalina başta olmak üzere, bütün narenciyeleri ÇOK ama pek çok severim. Amma velakin, evde benden başka yiyen olmayınca, www.portakalbahcem.com dan özene bezene, ağzımın suyu akarak sipariş ettiğim mini klemantine mandalinalar, finike portakalları, hep yaşlanır. Meyve kutumda yine portakal-mandalina-mezarlığı oluşmaya yakın, dedim ben bunlardan ayrılamıyorum madem, o vakıt (rumeli şivesi ile yaşlılarımızın ruhuna gelsin bu da) bunları saklamanın bir yoluna bakayım. Hepsini kabuğuyla, bütün olarak haşladım. Ehi!

1 saat su içinde kaynadıktan sonra, portakalı, mandalinayı, ikiye böldüm, çekirdekleri temizledim, ve bir güzel blenderdan geçirdim. Şekersiz, hiç birşeysiz. Misssss gibi portakal koktu evim. Porsiyon porsiyon (1 cup kadar) böldüm, attım derin dondurucuya. Şimdi kek için, pastacı kreması için, biscotti için, çıkarıp çıkarıp kullanıyorum.  Hararetle tavsiye ederim.

Neyse, biz portakallı, bademli ve elbette haşhaşlı kekimize dönelim.

Malzemeler

  • 1,5 cup un
  • 1 cup badem unu
  • 1 tepeleme çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 tepeleme çay kaşığı karbonat
  • 3/4 cup toz şeker
  • 1/3 cup mavi haşhaş

Bunların hepsini derin bir kapta kuru kuru karıştırın. Sonra üzerine 1 cup portakal püresi

Portakal püresi

koydum. Siz portakal püresi yapana kadar, 1-2 portakalı (veya portakal, mandalina karışık)

haşlayıp, çekirdeklerini çıkarıp, blenderdan geçirebilirsiniz.

Bir bardakta da, 1 yumurta, 1/2 bardak Alpro badem sütü, 1/3 cup zeytinyağını karıştırdım.

Sonra bu iki karışımı iyice harmanladım. Miksere gerek yok, çatalla bile gayet kolay yapılıyor.

Yağlanmış muffin kalıplarına pay ettim. 180 derece fırında, FANLI olarak 15 dakikada pişiverdiler. Toplam 45 tane muffin çıktı. Bayağı bereketli yani. 🙂

Artık evi saran portakal kokusunu mu anlatayım, yoksa ağızdaki çıtır çıtır haşhaşları mı, yoksa yoksa kıtır kıtır bademleri mi bilemedim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.