Pancake… En basitinden… 6 adet, her biri 107 kalori

Pancake özellikle ingiliz ve amerikalıların sevdiği bir kahvaltılıktır. Ben daha frankofon olarak, brioche, croissant, veya en son waffle falan severim. Ama tabii pancake’in güzeli olunca da gözünün yaşına bakmam. Yakın zamana kadar, evde yapmayı bile denemedim. İtiraf etmem lazım, uğraşmak istemedim.

Yakın zamanda, önüme öyle basit bir tarif geldi ki, artık kaçacak delik kalmamıştı. Yapması 2 dakika, pişirmesi 3, 5-6 dakikada, muhteşem bir kahvaltı çıkıverdi ortaya. Yanına Nutella mı istersiniz, reçel mi, peanut butter mı veya hatta tahin pekmez mi orası size kalmış. Ben meyvalı ve ballı seviyorum. Ya da haydi bir itiraf daha ballı-kaymaklı.

pancake 

pancakeHerşeyden tek cup (250 cc’lik bir su bardağı da olur)

  • 1 yumurta
  • 1 cup un
  • 1 cup süt (daha iyisi kefir)
  • 1/2 çay kaşığı karbonat
  • 2 çorba kaşığı tozşeker

Hepsini güzelce çırpıyoruz, boza kıvamından biraz daha sert bir hamur elde ediyoruz. Bunun içine 1/2 çay kaşığı kadar karbonat eklemek hafiflemesini ve pişerken kabarmasını sağlıyor.

Çoğu tarifte, içine vanilya ve şeker de ilave ediliyordu. Ben de bazen, ama gerçekten bazen, içine 1/4 cup tozşeker ekliyorum. Zaten üzerine Nutella, reçel vs süreceğim diyorsanız, şeker alımınızı kontrol etmek için bunu hiç tavsiye etmiyorum.

pancake

 

 

Tabanı düz bir teflon tavanızı güzelce ısıtın. Üzerine 1 fındık kadar tereyağ ekleyin, cızırdaya cızırdaya, köpüre köpüre güzelce erisin. Hemen üzerine bir kepçe hamurdan dökün.

 

 

 

pancakeYaymayın. Kalın kalın, pof pof olması lazım. Bekleyin, altı iyice pişene kadar sabredin. Daha sonra bir spatula ile altüst edin. İlk krebin çevirirken mutlaka parçalanması gibi, ilk pancake’in de hafif yanması veya bozulması normaldir, üzülmeyin.

 

 

 

 

Yukarıdaki ölçülerden 6 adet çıkıyor. Eğer daha küçük dökmek isterseniz, daha fazla da çıkarabilirsiniz. İki kişilik bir kahvaltı için gayet yeterli bir miktar ne dersiniz?

pancake

 

Arasına nutella veya fındıklı herhangi bir krema sürerek kat kat yapabilirsiniz. Hatta, çok sevdiğim bir arkadaşım, araya pastacı kreması sürüp minik pastalar bile yapıyor. 😀 Süper yaratıcı.

pancake

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Replies to “Pancake… En basitinden… 6 adet, her biri 107 kalori”

  1. Zeynep tarifin az şekerli versiyonunu denedi, öyle güzel anlatılmış ki daha önce kendi bulup tek başına denediği tariflerin neden faciayla sonuçlandığını anladı 🙂 ve bu tarifle süper yaptı. 6 plastik kap ve 6 tahta spatula kirlendi, tüm tezgah hamur oldu ama olsun:) teşekkür ediyoruz ve heyecanla 10 yaşındaki becerikli gençler! Için cazip tarifler bekliyoruz…

    • Denemenize, ve sevmenize çok sevindim. Amacım ilham vermek, yeni maceralara yelken açmak, açtırmak. Dilerim her denemeleri daha cesaretlendirici olur. Mutlaka bozacakları, yanılacakları, çöpe atacakları olacaktır. Umutları, hevesleri kırılmasın yeter. 🙂 Sevgiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.