Bruscetta, ya da domatesli kanepeler

Bruscetta sevmeyen yoktur değil mi? Domates, sarmısak, fesleğen bunlar bir araya geldiğinde hayır diyebilecek kimse tanımıyorum. Biraz oynadım, evrdim, çevirdim, ekledim, çıkar(ma)dım. İşte benim sunumum.

Bruscetta, keçi peyniri, domates, fesleğen

Bruscetta, keçi peyniri, domates, fesleğen

 

Bruscetta, sonuçta, kızarmış ekmekle yapılan bir kanepe. Yemesi biraz dağınık, öyle fransız kanepeleri gibi derli toplu, milimetrik planlanmış değil. Daha basit, daha rahat, daha samimi. Yani benim için en azından bruscetta demek, arkadaş demek, kalabalık demek, samimi demek, kasmadan demek, lezzet demek.

Bu bruscetta’larda da benzeri oldu. Domatesi istediğiniz kadar minik kesin, üzerindeki malzemeyi istediğiniz kadar derli toplu yerleştirin, yerken dökülmezse olmamış demektir.

 

 

Bruscetta en güzel, baton ekmekle, bagetle oluyor. Ama 1cm gibi ince dilimlenmiş kızartabileceğiniz ve 2 ısırıkta bitecek herhangi bir ekmekle de olur. Önce ekmeklerimizi dilimliyoruz. Bagetimiz çok dar veya ince ise, verevlemesine dilimleyebiliriz. Üzerine biraz sarmısaklı zeytinyağı gezdiriyoruz ve fırında çıtırlaşana kadar kızartıyoruz. Orijinalinde, önce kızartıp daha sonra bir diş sarmısağı kızarmış ekmeğe sürterek lezzetlendiriyoruz.

Çukur bir karıştırma kabında, şeker domatesleri, (yoksa lezzetli bir salkım domates olur, ama fazla sulanmaması için çekirdeklerini atın) minik minik doğruyoruz, 2 çorba kaşığı kadar pesto sosumuzu ekliyoruz, iki diş sarmısağı iyice ezerek ekliyoruz. Ceviz veya kavrulmuş çam fıstığını ben hep severim onu da ekliyoruz. Bunları güzelce harmanladıktan sonra, büş keçi peynirini iri parçalar halinde domatesli karışıma ekliyoruz. Sonra peynirleri çok eritmeden bir iki kere daha karıştırıyoruz.

Bu arada serinlemiş ekmeklerimizin üzerine birer tatlı kaşığı kadar koyup servis yapıyoruz.

Bu sulu, lezzetli karışım, ekmeği yavaş yavaş yumuşatacaktır. Bu yüzden, tabağın kenarına 5-6 kanepe yapıp, geri kalan malzemeyi yarı-mamül şeklinde güzelce servis yapmak en güzeli. Domates karışımını yanlarında kaşıkları ile derin 2-3 kaba koyun, ekmekleri yakınlarına ayrı bir kutuda servis yapın. İsteyen, istediği kadar alıp yesin. Aman dikkat, herkes kendi bruscetta’sını yaparken ortalık biraz lekelenebilir. 🙂

Afiyerler olsun!

 

One Reply to “Bruscetta, ya da domatesli kanepeler”

  1. Bruscetta benim yapmaya üsenmedigim, annemin çift taraflı elektrik fırınında yaptığı benzerlerini hatırlatan tam da tembel işi lezzetlerden. Benim alkışım anlatıma , tam da yakıştıği gibi sıcacık, içten;) ellerine sağlık

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.