Domates-Peynir ve fesleğenli tart

Domates ve peynir ikilisi kadar basit, sıradan, ama doğru eşleşme ile damak çatlatacak çift az bulunur. Şimdi bunları yazarken aklımdan başka ikililer, uyumlar geçiyor. (Karnıyarık+domatesli pilav+cacık, bezelye+pilav, karpuz, peynir.. liste uzayıp gidecek, sonu yok. Biz iyisi mi konumuza dönelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peynir demiştik, domates demiştik. En klasik eşleşmedir. Yazın çıtır çıtır ekmeğin içine koyarsınız, hatta şöyle ısırınca, damağı çizecek kadar kalın kabuklu tazecik ekmeğe. Veya daha sofistike birşey isterseniz, tazecik ince kıyılmış otlarla karıştırıp sarımsakla lezzetlendirip bruscetta yaparsınız. Ama her durumda, tembel yaz günlerinde en hızlı, herkesi sevindirecek bir ikilidir.

İşte bu tart da öyle basit bir lezzet yumağı: Tazecik domatesler, enfes peynir kombinasyonu, ve kıyır kıyır bir tart… Artık tartı kalıpta mı yaparsınız, yoksa daha rustik görünsün diye galette gibi mi yaparsınız orası size kalmış.

Bu tartın hamuru da çok başarılı tart hamurlarından biri. Hani tek geçerim dediğim tart hamuru değil, ama bir o kadar güzel… Üzerine isterseniz şimdi anlatacağım gibi peynir-domates yapın, isterseniz yaz sebzelerini ızgara yapıp koyun, kesinlikle çok başarılı.  Haydi başlayalım..

Malzemeler

Tart hamuru için;

  • 1 cup yani 140 gr un
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1/2 cup yani 80 gr mısırunu
  • 90 gr keçi peyniri (büş kullandım)
  • 90 gr soğuk tereyağ

Bu tart hamuru, pate brisee denen bir hamur. Mümkün olduğu kadar soğuk, hazırlanıyor. Hani vücut sıcaklığı bile değmesin, tereyağını yumuşatmasın diye, blenderda çekiliyor veya çatalla falan karıştırılıyor. Son katrede, eğer gerekirse, 1-2 çorba kaşığı bu gibi soğuk su eklenebiliyor.

Blenderın içine unu, mısırununu ve tuzu ekleyip bir iki çekin. Bunlar iyice karışınca, içine soğuk küpler halindeki tereyağını ve büş peynirini parça parça ilave edin. Hepsi ekmek kırıntısı kıvamına gelene kadar çekin. Sonra ÇOK HIZLI bir şekilde, yağlı kağıdın üzerine alın, elinizle çabucak yoğurun ve hamur haline getirin. Dediğim gibi, eğer zorlanıyorsanız, 1-2 çorba kaşığı SOĞUK su ekleyebilirsiniz. Hamur olduğu zaman, disk haline getirin, buzdolabına atın… 30 dakika, 45 dakika buzdolabında bekleyecek. Arada tereyağ parçalarının dağılmadığını, parça parça kaldığını göreceksiniz. Sıkıntı yok. Bu yağlar, fırında pişme aşamasında hamura ekstra bir gevreklik verecek, kat kat ayrılmasını sağlayacak.

Şimdi fırını ısıtabiliriz. Klasik 175 derece. 🙂

Hamuru 23cm’lik bir kalıpta kullanabiliyorum. Hamurun kıvamı sert olduğu için, iki yağlı kağıt arasında açmak bana daha kolay geliyor. Kalıbı yağlıyorum, hamuru mümkün olduğu kadar incecik açıyorum merdane ile. Tart kalıbının kenarlarını da yükseltip, kalıba döşüyorum. Hamurun üzerine çatalla delikler açıp kullandığımız yağlı kağıtlardan biri ile üstünü örtüyorum. Hani “blind baking” dedikleri gibi, üzerine fasülyelerimi atıp fırına. 20 dakika kadar, hamur iyice pişene kadar fırında kalıyor. Sonra ağırlıkları ve yağlı kağıdı alıp, biraz daha kurumasını sağlıyorum. Sonra ılınırken artık içini hazırlayabilirim.

Tartın içi bir ön hazırlık gerektirmiyor. Bu defaki tartımdaki malzemeler şöyle;

  • 1 paket Torku krem peynir (kıvamı ve lezzeti en hafif krem peynir bu. Denemediyseniz tavsiye ederim)
  • Büş peynirin kalanı 😉
  • 100gr taze peynir (Sütaş kullandım)
  • 4-5 yaprak taze fesleğen, incecik kıyılmış
  • 2 tam yumurta

Bütün malzemeyi krema kıvamına gelecek şekilde karıştırdım. Daha sıvı olmasını isterseniz, 100 gr krema da ekleyebilirsiniz. Önemli olan, keçi peyniri tadını kaçırmadan, sürülebilecek kıvamda bir peynir karışımı yakalamak. Bu karışımda kaşar veya taze kaşar yok. Kestiğimiz zaman uzamasını istemiyorum. Onun yanında, bu tarz uzayan peynirler, soğuduğu zaman sertleşiyorlar. Halbuki tartın kalanını (tabii kalırsa), soğuk soğuk yemek de mümkün.

Peynir karışımımızı hamurun üzerine yaydıktan sonra, minik çeri domatesleri ortadan ikiye kesip, göbekleri havada kalacak şekilde bütün tartın üzerini kaplıyoruz. Sonra doğru fırına. 20-25 dakika içinde domatesler azıcık kuruyor, peynir yandan yandan kızarıyor.

Üzerine birkaç yaprak daha fesleğen attık mı, servise hazır.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.