Haydi çocuklar Mutfağa. Sosisli makarna (347 kalori)

 

sosisli makarnaSosisli makarnayı sevenler parmak kaldırsın. Herkes sevdiğine göre haydi marş marş doğru mutfağa. Eller yıkanacak, kollar sıvanacak, bu yemeği hep beraber yapacağız çocuklar!

Haydi biraz kirlenelim, biraz da eğlenelim.

sosisli makarna

Bu makarnaya taparım. Yapımı eğlenceli, yemesinden bahsetmiyorum bile.  Baharatlı, sarmısaklı enfes domates sosuyla, sosisli makarna pazar günleri için güzel bir eğlence olacaktır.

  • 1 paket sosis,
  • 1/2 paket spagetti (biraz kalınca olmalı, en incesinden olmamalı)
  • 2 diş sarmısak
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 çorba kaşığı kırmızı biber salçası (acı olmayanından)
  • 1 cup domates püresi

Sosisleri halka halka kesin. Çok ince keserseniz, pişerken parçalanabilir. 1cm’den kısa sosisli makarnaolmasın, 2cm’den uzun olmasın. Çok kalın kestiğimiz zaman da spagettilere sokmak zor oluyor.

En zevkli kısmı, sosisleri spagettilere geçirmek olacaktır. Bu biraz da el oyalayıcı olduğu için, çocukları burada işin içine alıyoruz.

Her 2 veya 3 spagetti’ye bir başına bir sonuna ikişer halka sosis geçirin. Hepsini geçirdikten sonra, elimizde hala sosis geçirilmemiş çubuklar kalacaktır. Sorun yok. Herkese yeter!sosisli makarna

 

Bundan sonrası kolay. Spagettileri normal makarna yapar gibi kaynar suda haşlıyoruz. Domates sosumuzu hazırlıyoruz bir yandan:

 

 

Domates püremizi, biber salçamızı, dövdüğümüz sarmısağımızı, azıcık şeker ve kekik ile beraber pişiriyoruz. Zeytinyağını domates sosuna ekleyebiliriz. Biraz koyucana olacağı için, sosu sulandırırken, kaynayan makarnanın suyundan ekleyeceğiz. Hangi tür makarna yaparsanız yapın, kremalı, pestolu, domatesli, kıymalı, kaynayan makarnanın suyundan mutlaka en az iki kaşık ekleyin. Aradaki farka inanamayacaksınız.

Sonra hepsini güzelce karıştırıp afiyetler yumuluyoruz.

sosisli makarna

Karşınızda, çocukların eğlenerek yaptığı, lezzetli bir pazar yemeği.

Afiyet şeker olsun!

 

sosisli makarnasosisli makarnasosisli makarna

Ta daaaaasosisli makarna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.