Zayıf kurabiye

kalorisiz kurabiyeBu şekerlerin tarifini internette buldum. Çok ilginç geldi, evden çıkmama 1 saat kalmasına ve daha giyinip hazırlanmamama rağmen fırladım yaptım. O derece yani. Eh beni artık yavaş yavaş tanıyorsunuz, üşenmeyen, denemekten korkmayan sıfatlarını hak ettim sanırım.

Tariften 16 kurabiye çıkarabildim. İçindeki çikolata parçalarıyla beraber, 36kalori bir tanesi. Zaten 3 tane yediğiniz zaman doyuyorsunuz. Atıştırma ihtiyacınız köreliyor.

banana oat cookie

Fırında pişme sırasında, oğlum eve gelmişti. Fırın çalışıyor, görüntü damla çikolatalı kurabiye, ama koku yok. Ne yapıyorsun dedi, sağlıklı nefis bir kurabiye dedim. İçinde yağ yok, şeker yok deyince, e un da koymasaydın bari dedi. Cevap veremedim, o da yok çünki 🙂

Fırından çıkıp da biraz serinleyince, götürüp ağzına attım. Ama yüzünü görmeliydiniz. “Bu ne yaaa” der gibi baktı bana. Bir tane daha yedi, o da evde hiç abur cubur olmadığı için, mecburiyetten. Ama geri kalanını ben bitirdim. Her gün 2 adet yiyerek, ara öğünlerimi temizledim.

Öncelikle malzemeler…

  • 2 olgun muz, tercihan yerli muz.
  • 1 cup (bardak) yulaf ezmesi
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1/2 cup kırılmış ceviz
  • 3 çorba kaşığı damla çikolata.

muzlu kurabiye

Bunları hep beraber güzelce eziyoruz. Muzun olgun olması bu aşamada önemli. Yulafları, cevizleri hamur haline getiriryor.

 

 

IMG_3913

Daha sonra, kaşık kaşık yağlı kağıda yerleştirip, fırında pişiriyoruz. 180 derecede sıcak fırında 15 dakika yeterli oluyor.

Piştiği zaman, hafifçe rengi değişiyor. Ama kıtır olmadığını itiraf etmem lazım. Hani kurabiyeleri fırından çıkarınca da soğuması beklenir ya, soğudukça sertleşir ya, bunlar soğuduğu zaman bile hala esnek kaldılar.

İçinde yağ, un, şeker olmadığı için, son derece masum bir kurabiye. Bir sonraki sefer yaparken, vanilya da koyacağım, misssss gibi kokacak.

 

 

muzlu yulaflı kurabiye

 

 

 

 

One Reply to “Zayıf kurabiye”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.